Sindikati obrazovanja koji djeluju u Hercegovačko-neretvanskom kantonu (HNK) putem svojih odvjetnika uložili su žalbu na obje presude Općinskog suda u Mostaru kojima se zabranjuje štrajk prosvjetnih radnika.
– Zanimljivo je da je Općinski sud pučkom pravobranitelju odobrio osam dana za svjedočenje o žalbi, dok je sindikatima odobrio samo dva dana, a odbio je zahtjev odvjetnika da mu se za svjedočenje daju tri dana, što je minimum propisan zakonom. To jasno pokazuje u kakvoj državi živimo i kakvo pravosuđe imamo. Da ne govorimo o Rješenju o mjeri osiguranja potpisanom na Božić – priopćeno je iz Koordinacije sindikata.
U priopćenju se dodaje kako se sindikalna borba nastavlja.
– Štrajk je sindikalno pravo koje nam nitko ne može osporiti. Borba za bolje uvjete rada se nastavlja, i to ne ‘na nos’, nego po zakonu. Pozivamo najodgovornije ljude u Vladi, predsjednika Vlade, ministra financija i obrazovanja, da sjednu za stol sa svojim proračunskim korisnicima kako bismo postigli rješenje koje smo trebali postići prije godinu dana – stoji u priopćenju.
Generalni štrajk u osnovnim i srednjim školama Hercegovačko-neretvanskog kantona počeo je 26. novembra. Glavni sindikalni zahtjev je povećanje plaća od 15 posto.
Svi dosadašnji razgovori predstavnika Vlade HNS-a i sindikalista nisu rezultirali dogovorom.


