Prošli tjedan obilježio je neviđeni skandal! Odgođen je summit čelnika Zapadnog Balkana i Europske unije, čiji je domaćin trebala biti Bosna i Hercegovina. Razlog tog diplomatskog fijaska, sintagma koja je jučer dominirala javnim prostorom, bila je “vjerovali ili ne”.
Natječaj za organizaciju je propao. Tako je Generalno tajništvo Vijeća ministara BiH bilo prisiljeno obustaviti proceduru javnog servisa za organizaciju summita, koji je trebao biti održan 4. i 5. prosinca u Neumu, jer je jedna od tvrtki podnijela zahtjev žalbu na raniju odluku o izboru najpovoljnijeg ponuditelja.
Da stvar bude gora, u Neumu je trebala biti i Marta Kos, koja će 1. prosinca preuzeti dužnost povjerenice Europske unije za proširenje. Kao da nije dovoljno što je Bosna i Hercegovina već dosta stradala zbog Plana rasta i Reformske agende, jer ne može uskladiti potrebne dokumente, a gotovo svakodnevno nam se šalju poruke koje Europska unija želi da naša zemlja slijedi. ostalima u regiji, kao u šali, ova sjajna prilika pretvorila se u pravi poraz.
Politička scena očekivano je uzavrela, reakcije su pljuštale sa svih strana. Zaiskrilo je u Trojci, oporba je, s pravom, jedva dočekala da otkazivanje summita nazove neviđenom sramotom, a likovao je i Milorad Dodik koji je očito pokušao spasiti stvar ponudivši “nesposobnom političkom Sarajevu da se summit održi”. u Banjoj Luci“.
Gdje je bila pamet onima koji su tek sredinom listopada počeli pripremati organizaciju tako važnog događaja – ne znamo, ali jasno je kao dan da je ugled naše zemlje ozbiljno narušen. Iako nas više ništa ne može iznenaditi, tko zna, možda naše vlasti imaju još nekog zeca u šeširu.


