NaslovnicaRegijaBIHAutomobili stvaraju nesnosnu gužvu i zagađuju grad: Je li vrijeme da Sarajlije...

Automobili stvaraju nesnosnu gužvu i zagađuju grad: Je li vrijeme da Sarajlije pređu na tramvaj, bicikle i noge?


Nesnosne prometne gužve slika su koju ćete u Sarajevu viđati svaki dan ujutro, u terminu odlaska, i poslijepodne, u terminu povratka s posla. Prema podacima iz 2022. godine, u Kantonu Sarajevo je registrirano 162.560 automobila, a da ne govorimo o onima koji kroz Sarajevo svakodnevno prolaze iz drugih dijelova BiH i regije.

Što to znači za grad uskih ulica u dolini od četiristotinjak tisuća stanovnika (ako računamo i Kanton) govori podatak da je današnja cestovna infrastruktura u Sarajevu projektirana 1986. godine, te da je planirano primiti 70.000 vozila, koliko ih je tada bilo u Sarajevu.

Jasno je da tadašnji planeri nisu mogli ni pomisliti da će se desetljećima kasnije broj automobila više nego udvostručiti, a infrastruktura ostati gotovo ista.

Neadekvatna infrastruktura

No, osim što je u gradu previše automobila zbog neadekvatne infrastrukture, za razliku od stanovnika europskih metropola koji žele svesti korištenje automobila na minimum kako zbog praktičnosti tako i zbog zagađenja, postoji svojevrsni kult posjedovanje automobila među građanima Sarajeva, pa se smatra svojevrsnom sramotom neposjedovanje automobila ili, još gore, korištenje javnog prijevoza.

Ipak, iz Vlade KS najavljuju da žele stati na kraj ovoj praksi i po uzoru na druge europske gradove uvesti praksu i mjere koje bi trebale smanjiti korištenje automobila. Premijer Kantona Sarajevo Nihad Uk u intervjuu za “Puls” ističe da tome mora prethoditi usavršavanje javnog prijevoza.

– Jedna trećina razloga loše kvalitete zraka u Sarajevu je promet. Onog trenutka kada stvorimo savršen javni gradski prijevoz s novim trolejbusima, novim tramvajima, minibusima i autobusima, zatvorit ćemo taj ciklus – naglašava Uk.

Nepopularne mjere

Premijer KS navodi da, kada se završi infrastruktura i nabavka novih vozila, Vlada neće oklijevati u poduzimanju nepopularnih mjera.

– U trenucima kada je razina zagađenja velika donosit ćemo odluke da vozila s trećom ili četvrtom markicom ekološkog standarda ne mogu voziti jer imaju alternativu. Danas to ne možemo jer će se javiti neko ko živi na Dobrinji da ne može doći na posao. Vrlo brzo ćemo imati situaciju da će pojedine ulice u Sarajevu biti pretvorene u pješačke zone, gdje će promet biti zabranjen, a neke prometne trake koristiti samo javni gradski prijevoz ili taksi vozila. Doći će i do poskupljenja parkinga. I onda će racionalan građanin Kantona Sarajevo reći: zašto bih ja vozio auto, ulazio u gužvu, plaćao parking, kad za pedeset maraka mjesečno mogu koristiti javni gradski prijevoz – predviđa Uk.

Ukoliko se u tome ustraje, očito je da Kanton Sarajevo očekuje velika transformacija u smislu prelaska s automobila na alternativna prijevozna sredstva.

Dizel najgori

U studiji koja je prošle godine urađena za potrebe Vlade KS zaključeno je da vozila na benzinski pogon do Euro 5 standarda u BiH više zagađuju okoliš nego ista vozila u drugim evropskim gradovima. Istaknuto je da prelazak s Euro 1 na Euro 5 vozila u prometu osigurava smanjenje štetnih emisija i do 90 posto. Zapaženo je da dizelski automobili najviše pridonose onečišćenju zraka.

PREPORUČENI ČLANCI

KOMENTARI

Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

MARKETING

spot_img

POPULARNO